Print siden Tip en ven Tilføj til foretrukne

DM-Trio 2010


Selve finalen kan du se resultatet fra ved at
vælge linket ude til venstre

Finaler trin 2
Videre fra trin 2 hos damerne gik:
Mai Ginge, Anja Ginge & Britt Brøndsted
Anne Gales, Rikke H. Rasmussen & Kamilla Kjeldsen
 
Se resultaterne fra trin 2 her
 
Videre fra trin 2 hos herrene gik:
Jesper Agerbo, Thomas Larsen & Anders Vorborg
Kasper Walther, Anders Lousdal & Mik Stampe
 
Se resultaterne fra trin 2 her

Finaler trin 1
Videre fra trin 1 hos damerne gik:
Johanne Justesen, Maiken Christensen & Pia Burkal
Heidi Guldbæk, Malene Køhler & Rikke Qwist
 
 
Videre fra trin 1 hos herrene gik:
Kimmy Porskrog, Kim Knudsen & Henrik Kjujeff
Kasper Sindal, Anders Lousdal & Mik Stampe
 
Se resultaterne fra trin 1 her

Semifinaler:
Der blev spillet 4 serier AM pr. spiller og scoren
fra indledende blev overført til semfinalen.
Der gik 6 trioer videre og disse blev rangeret således
at nr. 1 og nr. 2 første træder ind i finalens 2.trin
 
Damer:
Mai Ginge, Anja Ginge og Britt Brøndsted forsatte
spillet fra indledende med 693-666-674-662
ialt når de en score på 6788
 
Undervejs i semifinalen lavede de Dansk rekord på
2 serier med 1359
 
Nr. 2 i semifinalen blev Rikke H. Rasmussen,
Anne Gales og Kamilla Kjeldsen med 6414
Den vigtige placering som nr. 6 fik Gitte Rasmussen,
Charlotte Leen og Annette Biltoft med 5844 og det
blev først afgjort i slutningen
af den 4.serie..
 
Herrer:
Der var her 12 trioer med og som hos damerne gik kun
de 6 bedste videre til finalerne.
 
Også hos herrerne forsatte holdet som lå nr. et
efter indledende det gode spil i semifinalerne.
 
Jesper Agerbo, Anders Vorborg & Thomas Larsen
lavede 675-688-717-656 i alt slutter de på 6774
 
Men i sidste serie i semifinalen bliver de faktisk
hente med en enkelt kegle af Frederik Øhrgaard,
Jimmy Mortensen og Rasmus Ussing som slutter på 6774
 
Placeringen som nr. 6 fik Kimmy Porsgaard, Henrik Kjuleff,
Kim Knudsen med 6472 foran Rene Sejling, Chrstian Garbenfeldt
og Martin Klitte Parkner med 6384.

3.start
Damer kvalifikation:
De 2 landsholds trioer kom i denne start helt i front
ved Britt Brøndsted, Mai Ginge og Anja Ginge med 4093
Foran Kamilla Kjeldsen, Rikke H. Rasmussen og Anne Gales
med 3829.
 
Der gik 8 trioer videre til semifinalerne søndag, og der
var hånd kamp til det sidste om de 8 pladser.
 
Først i sidste serie blev det afgjort og der var faktisk
5 trioer fra den sidste start som spillede sig ind.
 
Nr. 8 med 3463 blev Anette Biltoft, Gitte Rasmussen og
Charlotte Leen og nr. 9 blev sidste års mestre fra
Pin-Crackers Pernille Hyldekrog, Anja Mortensen og
Mette Christensen med 3405.
 
 
 
Bedste dame i indledende blev Mai Ginge med 1415
se samtlige individuelle score her
 
Herrer kvalifikation:
Hos herrernes kom der også ny etter i den sidste start
det var Jesper Agerbo, Thomas Larsen og Anders Vorborg
med 4124 også fra den sidste start gik Morten Schou,
Martin Hansen og Morten Barholt ind som nr. 9
Sidst til semifinalen som nr. 12 var Kim Johansen,
Tommy Olsen og Anders Nørgaard med 3835
 
 
 
Bedste herrer i indledende blev Bo Winther med 1454
se samtlige individuelle score her

2.start
Herrer kvalifikation:
Nu kunne man rigtig se der blev lavet mange ved DM-Trio,
man kunne spille både midt og kant med en god bund.

Jimmy Mortensen, Rasmus Ussing, Viking og Frederik Øhrgaard,
sporvejene er nu nr. 1 med 4038 foran Bo Winther, Morten
Lewandowski og Allan Mortensen med 4005
lige med top 12 og dermed semfinale er Mikael Brændeskov,
Martin Wozny og Michael Bai med 3793
Damer kvalifikation:
Louise H. Jørgensen, Trekanten - Maria Pedersen, Grindsted og
Stine N. Johansen, Stenhuset kom helt i top med en score på
3631 (De er alle ynglinge piger) Rigtig flot.

Nr. 2 hos damerne er nu Heidi Guldbæk, Rikke Qwist, Malene Køhler
med 3556 - Nr. 8 og dermed nuværende semifinale med 3029 er
Liselotte Jensen, Pia Andreasen og Dorthe B. Thomsen, Amici

1.start

Damer:
Heidi G. Guldbæk, Malene Køhler og Rikke Qwist alle BK Viborg
kom i toppen af damernes kvalifikation med en score på 3556 -
foran en trio bestående af udelukkende unge spillere: Rikke Frost.
Stine Gluver og Heide Madsen med 3190

Der går 8 trioer videre til semifinalerne hos damerne,
samlet fra de to rækker ?

Ja der spilles nemlig også i en C/D-rækkke.

DM/DT-Udvalget har ikke været ret godt til at få
meldt ud af man kunne stille op i C/D-rækken som noget helt nyt.
DM/DT-Udvalget lagde helt bevist ikke rækkerne sammen,
da det er meningen at C/D-rækken skal blive en fast del
af forbundets mesterskaber.

Herrer kvalifikation:
Tony Sørensen, Flemming Pedersen og Thomas Lyckhage alle Falcon
lagde sig helt i front - men i 5 serie gik det galt og det endte
med at et hold fra Aalborg kom i front efter den første start.

Henrik Kjuleff, Kimmy Porskrog og Kim Knudsen alle Stenhuset kom
i front med en score på 3959 foran netop holdet fra Falcon
som lavede 3945 - nr. 3 var Kim Johansen & Tommy Olsen, ABT og
Anders N. Jensen, Expello lavede 3835.

Der går 12 videre til semifinalerne fra begge rækker hos herrerne
og lige nu i trio top 12 er en trio fra Hook med 3511

Der var mange som fandt ud af spillet i den første start
ud det tegner til et mesterskab med høje score hos herrerne.

SPILLERÆKKEFØLGE:
En trio spiller i den rækkefølge man er tilmeldt og dette kan
ikke ændres efter tilmeldingen

LINKS:
Download indbydelsen, klik her

Download alt om proportionerne

Se hvem der tidligere har vundet trio
 


Kontakt forbundet
 
Bai 2014
 
 
IBowl
 

 

 
Scandic rabat

 
FORBUNDETS SPONSORER
   Scandic
   
 
   
© 2009-2014 Danmarks Bowling Forbund | Website er udviklet og hosted af KTA Data | ktaInsite v. 2012 1.84 |